ПАТ «Укрнафта» докладає максимальних зусиль для збереження видобутку газу на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі у Харківській області.

Ми переконані, що постанова Шостого апеляційного адміністративного суду за апеляційною скаргою Державної служби геології та надр України, яка анулювала Спеціальний дозвіл на користування надрами № 6349 від 10 липня 2019 року, поставила під загрозу енергетичну безпеку України та несправедливо обмежила права і зобов’язання ПАТ «Укрнафта».

23 травня 2023 року Кабінет міністрів України своїм розпорядженням № 454-р передав активи ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» в управління ПАТ «Укрнафта». Уряд доручив товариству вжити дієвих заходів, спрямованих на запобігання перериванню функціонування активів та/або ризику збою у постачанні природного газу, що може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій.

За цей час «Укрнафтобуріння», під управлінням «Укрнафти», наростило видобуток та отримало більше 1 млрд гривень чистого прибутку.

28 листопада 2023 року колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду ухвалила постанову, за наслідками якої ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» було зобов’язано зупинити видобуток газу.

ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» одразу звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою на цю постанову. 13 грудня 2023 р. через систему «Електронний суд» надійшла ухвала Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Стеценка С.Г., суддів Тацій Л.В. та Стрелець Т.Г. від 12 грудня 2023 р. про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2023 р. у справі № 2а-7778/09/2670.

Ухвала Верховного Суду мотивована тим, що, оскільки ухвала суду першої інстанції відсутня у переліку ухвал, які можуть бути оскаржені у касаційному порядку, визначеному частиною другою статті 328 КАС України, то підстави для відкриття касаційного провадження на постанову апеляційного суду за наслідками перегляду ухвали суду першої інстанції також відсутні.

Таким чином, Верховним Судом відмовлено ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» у доступі до правосуддя. 

ПАТ «Укрнафта» підтримує позицію «Укрнафтобуріння» і вважає необґрунтованими мотиви Верховного Суду, оскільки стаття 328 КАС України не містить обмежень щодо оскарження постанови суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду ухвали суду першої інстанції з питань повороту виконання рішення суду. Більше того, практика Верховного Суду свідчить про можливість касаційного перегляду постанови апеляційного суду з таких питань.

ПАТ «Укрнафта», на яке Кабінет міністрів України поклав зобов’язання зберегти функціонування активів «Укрнафтобуріння», вживатиме усіх законодавчо можливих заходів, які дозволять зберегти господарську діяльність ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння», відновити сплату податків до державного і місцевих бюджетів, забезпечити енергетичну безпеку України.

ПАТ «Укрнафта» та ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» залишають за собою право звернутися до інших компетентних органів, судових інстанцій для встановлення справедливості у ситуації, яка може призвести до незворотних наслідків для енергетичної безпеки країни, наповнення державного бюджету та збереження функціонування однієї з найбільших газовидобувних компаній України.