1 грудня 2023 року, після проведення всіх необхідних технологічних процедур, на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі було повністю зупинено видобуток природного газу та газового конденсату.

Підставою для вжиття таких заходів є постанова Шостого апеляційного адміністративного суду України якою був анульований спеціальний дозвіл на користування надрами № 6349 від 10 липня 2019 року.

Колегія суддів у складі Вівдиченко Т.Р., Аліменка В.О. та Кузьмишиної О.М. задовольнила апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України: скасувала наказ Державної служби геології та надр України № 204 від 27 червня 2019 року «Про надання спеціальних дозволів на користування надрами» та анулювала спеціальний дозвіл на користування надрами № 6349 від 10 липня 2019 року, згідно з яким ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» проводить свою діяльність з видобутку вуглеводнів на Сахалінському газоконденсатному родовищі. 

Чому на думку ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» таке рішення є необгрунтованим та таким, що несе в собі ризики не тільки для функціонування компанії, але і для сталого проходження опалювального сезону 2023/2024? 

Тому що Шостий апеляційний адміністративний суд України без належних правових підстав скасував наказ Держгеонадра та анулював спецдозвіл на видобуток шляхом саме повороту виконання рішення суду в адміністративній справі №2а-7778/09/2670.

Однак рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2009 року у справі №2а-7778/09/2670, поворот у якому здійснила зараз апеляційна інстанція, стосується видачі іншого спецдозволу – №5139 – який вже був анульований Держгеонадра у 2019 році. 

Хронологія подій наступна: 

- 5 лютого 2010 року на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 3 вересня 2009 року у справі №2а-7778/09/2670, Держгеонадра видали ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» спецдозвіл на користування надрами № 5139;

- 10 травня 2019 року «Укрнафтобуріння» звернулося до Держгеонадра з проханням видати  новий спецдозвіл у зв’язку із розширенням меж розробки Сахалінського родовища;

- Спеціальний дозвіл №5139 від 05.02.2010, якого стосувалося рішення суду від 2009 року, був анульований на підставі наказу Держгеонадра №221 від 10.07.2019 відповідно до пункту 1 частини першої статті 26 Кодексу України про надра;

- 10.07.2019 компанія отримала новий спецдозвіл №6349. 

Надання нового спецдозволу – це новий правочин, він не є ані переоформленням, ані зміною, ані продовженням дії раніше наданого дозволу.

Справа розглядалася за заявою Держгеонадра про поворот виконання судового рішення. Юристи ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» сформували чітку правову позицію. В першій інстанції Держгеонадра отримали відмову 9.08.2023 року ухвалою Київського окружного адміністративного суду. 

Держгеонадра подали апеляційну скаргу. Товариством в апеляційній інстанції було представлено доводи і заперечення, що ґрунтувалися на тій же юридичній позиції.

На жаль, суд апеляційної інстанції не дослідив доводи ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння», залишив поза увагою цілу низку аргументів і задовольнив заяву про поворот виконання судового рішення. 

На переконання компанії, рішення є необґрунтованим та не базується на вимогах Закону.

Таким чином, відмінивши новий спецдозвіл, хоча справа стосувалася виключно старого, суд зупинив видобуток газу компанією, що входить до 5 найбільших приватних газовидобувних компаній в країні, яка бореться за енергонезалежність після того, як зіскочила з «газової голки» агресора.

Більше того, зараз Україна вперше в історії незалежності намагається пройти опалювальний сезон лише за рахунок газу внутрішнього видобутку. 

Йде війна, і кожен видобутий кубометр газу, тонна конденсату або нафти, кожна гривня податку для бюджету держави із зруйнованою економікою має просто критично життєве значення. 

У випадку з ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» йдеться про близько 500 млн кубометрів природного газу на рік! 

Варто нагадати, що ініціатива Державної служби геології та надр України вдарила по компанії, корпоративні права котрої були арештовані та, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України, передані АРМА в управління державній компанії ПАТ «Укрнафта» саме для уникнення кризових ситуацій на ринку природного газу. 

Тобто, з одного боку держава намагається ефективно використовувати активи, а з іншого окремі посадові особи та представники судової системи створюють цю саму кризову ситуацію, коли компанія змушена консервувати газові свердловини в розпал опалювального періоду. 

Окрім цього, анулювання спецдозволу позбавляє ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» можливості здійснювати господарську діяльність та, відповідно, отримувати прибутки, 90% яких мали б спрямовуватися до АРМА (державного бюджету України) на виконання договору управління зазначеним активом.

Шостий апеляційний адміністративний суд України скасуванням наказу Державної служби геології та надр України № 204 від 27 червня 2019 року фактично позбавив права користування надрами не лише ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння», а й інші підприємства: такі як АТ «Укргазвидобування», АТ «Турбоатом», КП «Тростянець-Комунсервіс», КП Облводоканал Запорізької обласної ради, ТОВ «Карпатнадра» та інші - це не повний перелік. 

Компанія отримала постанову Шостого апеляційного адміністративного суду 29 листопада 2023 року.

Оскільки зупинка видобутку – це складний процес, екстрено було розроблено спеціальний регламент, необхідний для убезпечення навколишнього середовища та збереження технологічних процесів підприємства. 

30 листопада 2023 року, на виконання судової постанови, був підготовлений та введений в дію наказ підприємства, що затверджує безпечну зупинку видобутку на Сахалінському родовищі. 

1 грудня 2023 року, ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» провело всі необхідні технологічні заходи і вимушено виконало вимоги законодавства, яке забороняє здійснення діяльності з видобутку вуглеводнів без спеціального дозволу на користування надрами, який був анульований рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду.

Варто зазначити, що від технологічних комунікацій підприємства забезпечується газопостачання села Китченківка Харківської області. Іншої технічної можливості забезпечити газом жителів на даний момент не існує. 

Зараз ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» подає звернення до касаційної інстанції – Верховного суду, а також наполегливо просить Кабінет Міністрів України та Офіс Президента України звернути увагу на цю справу. 

Крім того, компанія розраховує на висновки від компетентних правоохоронних органів щодо ситуації, яка прямо підриває енергонезалежність України під час війни.