20 травня суд розглядає справу, яка допоможе відновити видобуток газу на Сахалінському родовищі Укрнафтобуріння у Харківській області. Чому це важливо для захисту держави?

Понеділок, 20 травня, може стати історичним днем не лише для Укрнафтобуріння (УНБ), а для України в цілому. Шостий апеляційний адміністративний суд може виправити помилку, через яку УНБ зупинило видобуток газу та нафти, а держава втратила мільярди гривень податків та дивідендів, які могли йти на покращення обороноздатності країни: закупівлю зброї, амуніції та техніки.

Укрнафтобуріння відома як одна з найбільших в Україні приватних компаній з видобутку природного газу та нафти. Ми можемо видобувати до 500 млн кубометрів газу на рік. Це мільярди гривень ренти, інших податків та дивідендів, які Україна витрачає на підтримку Сил оборони. Але минулого року все змінилося — компанія зупинила виробничу діяльність та скоротила платежі до бюджетів. Хоча ще влітку ніщо не віщувало такого повороту подій.

Все почалося у червні 2023 року. Тоді за згодою Кабінету міністрів України відбулася передача в управління державній Укрнафті раніше заарештованих активів та корпоративних прав УНБ. Таку пропозицію зробили АРМА та Міністерство оборони України. І перші місяці таких змін у діяльності Укрнафтобуріння підтвердили вірний вибір. Під керівництвом нового державного менеджменту значно збільшився видобуток вуглеводнів, зросли доходи й прибуток компанії. Ми почали формувати плани з подальшого розвитку — будівництво нової свердловини. Але паралельно відбувалися дивні справи.

Саме після передачі компанії в державне управління її спецдозвіл привернув увагу Державної служби геології та надр України (Держгеонадра). Держорган через суд почав домагатися анулювання спецдозволу на експлуатацію Сахалінського родовища у Харківській області, на підставі якого ведеться діяльність видобувної компанії. Попри аргументи УНБ та рішення суду першої інстанції, Держгеонадра домоглися рішення Шостого апеляційного адміністративного суду, яким було анульовано спецдозвіл та скасовано наказ, яким цей спецдозвіл було видано.

ЗМІ вже багато разів розповідали про абсурдність, нелогічність та неправомірність цього рішення. Але, на жаль, суд його ухвалив.

Як наслідок, 1 грудня минулого року ПрАТ ВК Укрнафтобуріння зупинило видобуток газу. Мусимо визнати, що бездумна ініціатива державної служби призвела до значної шкоди для державної компанії та в цілому держави, яка потребує ресурсів для фінансування сил оборони. А зупинка видобувної компанії таких масштабів — це мінус 10 мільярдів гривень податків і дивідендів на рік.

Судді та ініціатори рішення так поспішали його отримати, що потрібним чином не вивчили документи, які скасували. А з’ясувалося, що вони стосувалися величезної кількості інших українських підприємств різної форми власності. Справа в тому, що у наказі Держгеонадр, який було скасовано, також йшлося про видачу ще 17 спецдозволів 15 підприємствам (зокрема, «Укргазвидобування», «Турбоатом» (зараз АТ «Українські енергетичні машини»), комунальні підприємства тощо). Тепер вони, потрапивши під «суддівський каток», разом з нами ведуть боротьбу за свої права, сподіваючись на верховенство права в Україні.

Серед найбільш активних — Українські енергетичні машини, що, як і УНБ, працюють на Харківщині. З січня цього року вони намагаються через суд довести, що ШААС порушив їхні права, бо вони навіть не знали про розгляд справи, у якій скасували наказ про видачу їм спецдозволу. Тепер у них фактично відсутня юридична підстава видачі спецдозволу. І ніхто не може пояснити, як цю ситуацію вирішити. Мовчать навіть в Держгеонадрах, які «заварили кашу». Тому той самий Шостий апеляційний адміністративний суд отримав можливість виправити правову помилку та поставити крапку у справі - у разі задоволення скарги «Українських енергетичних машин» буде скасоване рішення апеляційної інстанції, яким було зупинено видобуток на Сахалінці.

Ми, в Укрнафтобурінні, сподіваємося на відновлення справедливості. Та віримо, що після цього зможемо відновити видобуток газу та нафти, сплату ренти та в повному обсязі податків до бюджетів всіх рівнів. Як це було минулого року після переходу у державну власність.

Ми все ще зберігаємо колектив та готові відновити інвестиції у видобуток, щоб під контролем держави видобувати газ та приносити державі прибуток, який піде на підтримку Сил оборони, на захист Харківщини та Сумщини, де в останні тижні активізувалися російські війська. Ми працюємо у Харківській області, тому особливо гостро відчуваємо відповідальність за ефективність захисту цього регіону.

А чи відчувають цю відповідальність суди та державні чиновники, що зупиняють і знищують бізнес? Дізнаємося відповідь на це питання в понеділок, 20 травня, коли почнеться розгляд справи за скаргою Українських енергетичних машин.

Джерело: NV