Одна з найбільших в країні газовидобувних компаній Укрнафтобуріння вже майже три місяці не веде видобуток — їй анулювали спецдозвіл. NV Бізнес розпитав керівника УНБ Олега Мальчика про причини зупинки та перспективи відновлення видобутку.

ПрАТ ВК Укрнафтобуріння (УНБ) — одна з найбільших в Україні приватних газовидобувних компаній. Вона видобувала близько 500 млн кубометрів природного газу на рік на Сахалінському родовищі у Харківській області. До 2023 року компанією володіли щонайменше три групи акціонерів, що пов’язані з Ігорем Коломойським, Віталієм Хомутинніком і Павлом Фуксом.

Проте минулого року в її історії відбулися величезні зміни. Спочатку корпоративні права УНБ були заарештовані і передані в національне Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Потім за рішенням уряду їх передали в управління ПАТ Укрнафта, яке в свою чергу ще наприкінці 2022 року згідно з рішенням ставки Верховного головнокомандувача також перейшло під державне управління.

Після цього Хомутиннік і Фукс зізналися, що більше не є акціонерами компанії, не уточнивши, коли саме вони припинили ними бути.

Наприкінці минулого року події прискорилися. Міноритарії УНБ, британська компанія JKX Oil&Gas, яку пов’язували з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, повідомила, що вони більше не є її акціонерами. А їхня частка відійшла британській короні.

А вже 28 листопада 2023 р. за ініціативою Державної служби геології та надр (Держгеонадр) України Шостий апеляційний адміністративний суд анулював спецдозвіл № 6349 від 10 липня 2019 р. Саме цей документ надавав право Укрнафтобурінню здійснювати видобуток на Сахалінському родовищі. Вже 1 грудня компанія змушена була зупинити експлуатацію родовища.

Але найголовніше те, що компанія не видобуває вуглеводні, а держава щомісяця втрачає близько 400 млн гривень податків.

NV Бізнес розпитав голову правління Укрнафтобуріння Олега Мальчика про ситуацію і судами, шляхи виходу із ситуації, кому вигідна зупинка великої видобувної компанії та до чого тут Микола Злочевський.

Суди та апеляції

— Почнемо з найактуальнішого питання. В якому стані компанія та суди за спецдозвіл?

— Зараз родовище стоїть, видобутку немає, працівники здійснюють контроль за обладнанням та екологічною безпекою.

Ми продовжуємо в правовому полі боротись за право компанії вести видобуток на Сахалінському родовищі. При цьому зберігаємо весь колектив, платимо заробітну плату, тому що віримо в перемогу.

— Скільки позовів подали?

— Я б не хотів прив’язуватись до кількості ініційованих судових процесів як показник ефективності боротьби. Ми звертались із касаційною скаргою на постанову Шостого апеляційного суду, але нам відмовили у відкритті провадження. Оскільки не ми одні вважаємо таке рішення суду незаконним, з касаційними скаргами зверталась АРМА, а також, наскільки нам відомо, JKX (міноритарні акціонери Укрнафтобуріння — NV Бізнес).

Однак результат той самий. Видобуток на Сахалінському родовищі зупинений, держава втрачає в усіх аспектах — податки, природний газ тощо.

— Але ж акції компанії арештовано та передано Укрнафті, чому попередні власники проявляють активність?

— Не акції, а корпоративні права арештовано та передано в управління державі. Тому технічно та юридично власники не змінилися. І вони також відстоюють свої права.

Спецдозвіл та інженерні комунікації з обладнанням та свердловинами — це дві складові активу компанії. І вони мають бути разом. Бо окремо спецдозвіл та обладнання — це як дві валізи без ручок.

Якщо хтось інший отримає спецдозвіл на розробку Сахалінського родовища, він буде змушений прийти до УНБ як до власника свердловин та інженерних комунікацій і домовлятися про співпрацю. Ніхто не буде бурити 20 нових свердловин, середня вартість кожної з яких 350−400 млн гривень. Це шалені гроші.

— Гіпотетично, якщо така ситуація станеться, чи ви будете зацікавлені у подібній співпраці?

— Тут трохи ширше питання. АРМА, якій передали арештовані корпоративні права УНБ, найняла Укрнафту для управління.

Як управитель наша команда має на меті зберегти передане майно і забезпечувати прибуток.

— А продати обладнання?

— Ні, ми повинні зробити все можливе для збереження та примноження майна.

— Агентство Надра.інфо повідомило, що УНБ частину свердловин орендувала. Яка їхня частка?

— 11 з 44 свердловин ми орендуємо у НАК Надра України та спільних діяльностей Сахалінське та Девон. Однак свердловини, які забезпечують найбільший видобуток, належать УНБ.

— Ці свердловини також зупинені?

— Так, вони зупинені. Ми домовилися з орендодавцями про зменшення орендної платні, щоб зменшити витрати компанії.

КОНТЕКСТ: ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

2009 р. Укрнафтобуріння подало до Держгеонадр заяву на отримання спецдозволу для видобутку, її належним чином не розглянули. Суди першої та апеляційної інстанцій визнали протиправними дії Держгеонадра і зобов’язали видати спецдозвіл.

Лютий 2010 р. на виконання судових рішень УНБ видано перший спецдозвіл № 5139 на видобуток. Держгеонадра продовжили оскаржувати судові рішення.

Липень 2019 р. межі Сахалінського родовища були розширені, УНБ отримала другий спецдозвіл № 6349, на нову територію, з іншою площею.

Листопад 2019 р. Верховний Суд зобов`язав Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Укрнафтобуріння про видачу спеціального дозволу.

Травень 2023 р. Укрнафтобуріння передали в управління державі в особі АРМА.

Червень 2023 р. Держгеонадра подає заяву про поворот виконання рішення суду у справі 2019 року шляхом скасування другого спецдозволу.

Листопад 2023 р. Спецдозвіл анульовано, УНБ зупиняє видобуток.

Роль ДБР, якої не було

— Розкажіть детальніше, як відбувалося анулювання спецдозволу.

— Держгеонадра подали в суд заяву про поворот виконання, спираючись на рішення Верховного Суду від 2019 року.

Але з 19-го по 23-й минуло 3,5 роки. На подання заяви про поворот виконання законом встановлений строк в один рік. Вони пропустили строк на 2,5 роки. І у рішенні Верховного Суду 2019 року не було жодного слова про новий спецдозвіл, що був виданий 2019 року. Але Держгеонадра в своїй заяві про поворот виконання чомусь просять анулювати саме новий спецдозвіл, який на виконання рішення суду не видавався!

В серпні 2023 року суд першої інстанції, розуміючи абсурдність заявлених вимог, відмовляє у задоволенні заяви Держгеонадра про поворот виконання рішення. Але вони подають апеляцію.

На диво для всіх, Шостий апеляційний адміністративний суд задовольняє заяву Держгеонадр і скасовує саме новий спецдозвіл. Як і просили Держгеонадра. Незважаючи на те, що спецдозвіл 2019 року не був предметом розгляду у цій судовій справі та її не стосується.

Це безпрецедентне порушення!

— Здається, Держгеонадра в своїй комунікації наголошували, що видача нового спецдозволу не могла бути можливою, якби не було першого спецдозволу.

— Тут вони маніпулюють. Якщо бути точним, то Укрнафтобуріння ще у далекому 2004 році отримало спецдозвіл на [геологорозвідувальну й промислову розробку] Сахалінського родовища. Компанія багато років здійснювала його геологічне вивчення та інвестувала у його розробку. І вже наступний спецдозвіл у 2010 році компанія отримувала в тому числі через те, що багато років оперувала на цьому родовищі.

Розповіді про те, що без спецдозволу 2010 року не було б видано спецдозвіл 2019 року, м’яко кажучи, не відповідають дійсності. Те що спецдозвіл 2010 року і спецдозвіл 2019 року є різними дозвільними документами, виданими на підставі різних звернень, підтверджується висновками Верховного суду.

Йдемо далі. Держгеонадра розглянули у 2019 році новий пакет документів і видали новий спецдозвіл, якщо у них не виникло ніяких застережень тоді, то що змінилося зараз?

І головне — не можна скасувати в межах повороту виконання рішення суду спецдозвіл, який на виконання рішення суду не видавався.

— Чим взагалі Держгеонадра мотивували подання заяви про поворот рішення Верховного Суду?

— Пропуск 2,5 років вони обґрунтували зверненням Державного бюро розслідувань (ДБР), яке за їхнім твердженнями вимагало, щоб Держгеонадра анулювали спецдозвіл.

КОНТЕКСТ: Вже після інтерв'ю інформагентство Nadra.info опублікувало відповідь ДБР на запит про зупинку спецдозволу Укрнафтобуріння. У ній повідомляється, що «Головне слідче управління Державного бюро розслідувань проводить досудове розслідування за фактом неналежного виконання службовими особами Державної служби геології та надр України своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки».

— Чи вірно я розумію, що суд також анулював Наказ Держгеонадр, яким було видано ще кілька спецдозволів іншим підприємствам?

— Держгеонадра просили і анулювати спецдозвіл, і скасувати наказ, на підставі якого цей спецдозвіл видавався у 2019 році. Все робилось настільки швидко, що а ні Держгеонадра, а ні судді Шостого апеляційного адміністративного суду не спромоглися бодай відкрити і прочитати наказ № 204. Ним було видано крім УНБ ще 17 дозволів 15 підприємствам, серед яких Укргазвидобування, Турбоатом, комунальні підприємства.

— Чи вам відомо, як ці компанії відреагували на скасування наказу?

— Турбоатом подав апеляційну скаргу, тому що їхні права були порушені. Апеляція їм відмовила у відкритті апеляційного провадження — кажуть, що їхні права не порушені.

Наскільки нам відомо, Укргазвидобування звернулося до голови Держгеонадр Романа Опімаха з проханням надати правову оцінку ситуації, що склалася. Бо вони мають спецдозволи, але більше не існує наказу, на підставі якого їх видавали.

Як діють інші компанії, мені не відомо.

— Чи була у вас пряма комунікація з Опімахом про причини та наслідки рішення?

— Так. Ми з юристом були на зустрічі з Опімахом після цього скандального рішення. За його словами, він сам не очікував такого рішення апеляційного суду.

— Ви зупинили видобуток. На початку інтерв'ю ви сказали, що міноритарії УНБ — британська компанія JKX — теж подали касацію. Держава припинила отримувати податки. Враження, що всі в мінусі. Хто ж тоді в плюсі від цього рішення?

— На першому засіданні апеляції трійка суддів в прямому сенсі «розчавила» позицію Держгеонадр. Проте вже на другому засіданні, яке відбулось за тиждень і на яке представники Держгеонадр навіть не з’явилися, ті самі судді за 5 хвилин слухання справи повністю задовільнили заяву. Що відбулось за цей тиждень? Мабуть тут приховується частина відповіді на ваші запитання.

— Тобто треба звернути більшу увагу на суддів, аніж на Держгеонадра?

— Я не знаю. Рішення суду, яким анульовано спецдозвіл, ухвалив Шостий апеляційний адміністративний суд. Але він би цього не зробив, якби Держгеонадра не звернулось з відповідною заявою.

Документи, що зникли

— Чи спілкувалися ви з власниками акцій УНБ?

— Ні. Не зустрічався і не спілкувався.

— Можливо, виходили на контакт їхні представники? Бо можна припустити, що їх цікавить доля УНБ.

— Після призначення управителем нового менеджменту, виникав ряд питань щодо передачі справ, документів та печатки компанії. З цих питань я спілкувався з Михайлом Бакуненком, який був головою правління компанії до передачі її в управління Укрнафті. Уточнював інформацію, яка була необхідна для нормальної роботи компанії.

Нажаль, велика кількість важливих документів не були нам передані. Також, за інформацією від ІТ-департаменту, відбулась атака на комп’ютерну мережу компанії, що також призвело до втрати великого обсягу інформації та електронних документів.

— До передачі УНБ в АРМА вважалося, що у компанії три великі групи акціонерів, що пов’язані з Ігорем Коломойським, Віталієм Хомутинніком та Павлом Фуксом. Але вже після арешту корпоративних прав Фукс і Хомутиннік заявили, що вже давно вийшли зі складу акціонерів. Ви розумієте, скільки тут інтересантів?

— Я все це читав у медіа. Оскільки нам не було передано документів стосовно корпоративного управління компанією, я володію лише тією інформацією, яку ми маємо. Прямими акціонерами УНБ, які володіють понад 99% акцій, є юридичні особи. За час перебування нашої команди тут від акціонерів не надходило жодної інформації чи повідомлень про зміну їхніх кінцевих бенефіціарних власників.

— Чи ви заявляли в правоохоронні органи про зникнення документів?

— Так! За нашою заявою було зареєстровано кримінальне провадження.

— Чи правда, що з комп’ютерів компанії також зникли результати 3D-сейсмічних досліджень родовища? Наскільки це критично?

— Це дійсно так.

І ми поступово відновлюємо інформацію, яка є необхідною для нормально роботи компанії та зберігалися на інших носіях. Це складний і тривалий процес, адже геологічна інформація створюється роками.

— Які взагалі перспективи родовища?

— Сахалінське родовище знаходиться на завершальній стадії розробки. Це означає, що його запаси майже виснажені або такі, які надзвичайно важко видобути.

За нашою оцінкою на основі останнього підрахунку запасів там залишилося близько 3 млрд кубів газу. На 2024 рік ми планували 480 млн куб. м видобутку. Потім поступове зниження протягом 5 років.

У грудні минулого року ми планували почати підготовку майданчика під нову свердловину — останню ефективну з точки зору геології.

— Тобто це не такий вже і перспективний актив?

— У бізнес-плані на 24-й рік навіть при сьогоднішніх невисоких цінах на газ ми планували отримати близько 6,5 млрд гривень чистого прибутку.

Тому ще кілька років УНБ точно буде привабливим активом.

Державний період

— Як працівники УНБ відреагували на зміну управителя?

— Ми зберегли практично весь персонал за винятком звичайної трудової міграції та деяких топменеджерів.

— А зараз відправили колектив у вимушений простій?

— Ні, ми поки що не виводили людей у простій, бо це спонукає їх шукати роботу. А зараз і так дефіцит кваліфікованого технічного персоналу.

— Що вдалося зробити після передачі компанії в управління Укрнафті і заходу вашої менеджерської команди?

— З початку року і до моменту фактичного переходу компанії під управління Укрнафти (12 липня 2023 року), прибуток становив 186 млн грн. За період з липня по грудень 2023 року нам вдалось отримати прибуток в розмірі 905 млн грн і це з урахуванням того, що весь грудень минулого року компанія не вела видобуток.

Наша команда доробила і запустила дожимну компресорну станцію (ДКС), яка допомагає свердловинам краще працювати. Отримавши в спадок недобудовану свердловину № 88, яка перебувала в ускладненні, нам вдалось добудувати її. У вересні 2023 отримали приплив газу дебітом 160 тис. куб. м на добу.

Також нами було відновлено обладнання та комунікації, які постраждали внаслідок бойових дій улітку минулого року.

Ми збільшили добовий видобуток на 20%. Це дійсно добрий результат.

Середньодобовий видобуток газу до нашого управління був 1,262 млн кубів на добу. За період з 12 липня по 1 грудня цей показник склав 1,560 млн кубів. Конденсату було 110−115 тонн в добу, ми зробили 165 тонн.

— За рахунок чого ви зараз фінансуєте діяльність?

— За період управління Укрнафти ми накопичили на рахунках близько 1,8 млрд гривень. Вони знаходяться на депозитах в державних банках. Плюс 243 млн куб. м газу закачано в підземку. Навіть по сьогоднішнім цінам це близько 3,5 млрд грн. З цих коштів ми і фінансуємо постійні витрати та підтримуємо компанію в належному стані. Робимо як управитель все можливе для збереження переданого нам майна.

— Який очікуєте фінансовий результат за підсумками 2023 року?

— Ми планували чистий прибуток до 1,5 млрд грн. Але через анулювання спецдозволу та зупинку цей показник впаде орієнтовно до 1,1 млрд грн. Остаточні цифри зможу сказати після того, як закриємо звітний період. Наразі це приблизні цифри.

— Компанія і раніше була прибутковою?

— Так. Але коли ми провели аудит фінансової звітності, то знайшли 18 млрд грн дебіторської заборгованості, яка мала ознаки безнадійної. Це або передплата за якісь товари, або фінансова допомога.

Зараз вживаються заходи щодо більш детального аналізу такої заборгованості та роботи з нею. В той же час, змушені констатувати, що щодо окремих компаній, які мають заборгованість перед УНБ на суму майже 5 млрд грн, ще в червні 2023 року розпочато процедури банкрутства.

— Ви будете боротися за ці кошти?

— Звичайно. У справах по банкрутство, ми подали заяви про визнання грошових вимог і такі вимоги були визнані судом. Внаслідок цих дій УНБ було включено до переліку кредиторів тих компаній, які перебувають в стані банкрутства.

КОНТЕКСТ: У Єдиному державному реєстрі судових рішень, є дві ухвали Господарського суду запорізької області, які стосуються позовів ВК Укрнафтобуріння до фінансової компанії Гвадіана Капітал та Фінансової компанії Кресто. Обидві компанії знаходяться у процедурі банкрутства.

В судових рішеннях сказано, що УНБ намагається стягнути 2,4 млрд грн та 2,3 млрд грн відповідно. У 2018−2022 рр. ці кошти були переведені на рахунки компанії Атілла Енерджі на підставі низки договорів поворотної фінансової допомоги. Згодом борги було переуступлено фінансовим компаніям за договорами цесії з дисконтом. Все це відбувалося до арешту корпоративних прав та передачі УНБ в державне управління.

Не якщо, а коли…

— Давайте повернемося до спецдозволу. Які є шляхи для законного відновлення видобутку УНБ?

— Оскільки новий спецдозвіл анульований, ми звернулися до Держгеонадр з вимогою виконати рішення Верховного Суду від 19-го року. Тод суд скасував рішення попередньої інстанції в частині зобов’язати видати спецдозвіл. Але зобов’язав Держгеонадра розглянути заяву УНБ і самостійно прийняти рішення.

Ми письмово звертались до Держгеонадр з вимогою виконати рішення Верховного Суду, однак цього до сих пір не відбулось.

— Якщо цього не відбудеться?

— Ми переходимо в категорію «Що буде, якщо ми не зможемо відстояти своє законне право».

Я можу сказати тільки свою суб'єктивну думку. Навіть якщо припустити, що Держгеонадра оголосять новий аукціон або без проведення аукціону нададуть право видобутку на Сахалінському родовищі іншій компанії, потрібно буде не менш ніж півтора роки щоб збудувати інфраструктуру та розпочати видобуток газу.

— Хто це може претендувати на ділянку без аукціону?

— Це надрокористувачі, які мають суміжні кордони з нею. Вони можуть розширити межі своїх площ не більше ніж на 50% від їхніх існуючих. [підходить до карти] Ось Сахалінське, воно досить невелике. Поруч Кубашівська, Водянівська та Карайкозівська площі.

— Це все ділянки родини Злочевських?

— Коректніше — компанії, які володіють спецдозволами на зазначені площі, пов’язані з його родиною.

— Чи ви розумієте, як планує діяти Держгеонадра?

— Ні. Але скажу як інженер — це неправильно, коли зупиняється видобуток газу та конденсату. Все, що ми не видобудемо в Україні, купимо за кордоном.

Але довго так не може тривати. УНБ видобуває півмільярда кубів газу на рік. Це по суті 3% в державному балансі.

— Що втрачає держава від зупинки УНБ?

— Орієнтовні щомісячні втрати: 190 млн грн ренти, 130 млн грн ПДВ і близько 80 млн грн податку на прибуток. І це тільки податки!

— Якщо ви доб'єтесь відновлення спецдозволу…

— Не якщо, а коли…

— …скільки часу буде потрібно для відновлення діяльності?

— Це приблизно доба, поки оператори проїдуть всі свердловини і відкрутять засувки. Але важко прогнозувати поведінку свердловин, що простояли тривалий час. Деякі з них точно освоються самі, деяким доведеться «допомагати».

— Чи будете ви платити дивіденди за підсумками 2023 року?

— Звичайно. Але після того, як закриємо звітний період, здамо звітність, проведемо аудит. Після цього Укрнафта як управитель на загальних зборах акціонерів буде визначати розмір і спосіб розподілу прибутків. Все це ми будемо узгоджувати з АРМА. Тільки так.

Джерело: NV БІЗНЕС