Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) та Публічне акціонерне товариство  «Укрнафта» закликають Раду національної безпеки і оборони України (РНБО)  вирішити питання використання ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» спеціального дозволу на період дії режиму воєнного стану для забезпечення надходжень до держбюджету.

Голова АРМА Олена Дума під час публічного звіту агентства за 2023 рік звернулася до народних депутатів із закликом внести законопроект, який би врегулював можливість використання спеціального дозволу на користування надрами та видобуток вуглеводнів на Сахалінському родовищі у Харківській області як такого, що має національне значення, та не допустити припинення мільярдних надходжень до державного бюджету України.

Відповідний законопроект зареєстровано у Верховній Раді України 01.04.2024 за №11137. 

Тому, 1 квітня 2024 року, АРМА та ПАТ «Укрнафта» з метою забезпечення безперебійного видобутку вуглеводів, постачання газу для населення, а також стабільних надходжень згідно договору управління звернулися із спільною заявою до Ради національної безпеки і оборони України.

В заяві до РНБОУ зазначено аргументовані пропозиції Національного агентства та ПАТ «Укрнафта», зокрема про прийняття рішень щодо звернення до Верховної Ради України щодо підтримки законопроекту про внесення змін до Кодексу України про надра щодо можливості надання у період дії режиму воєнного стану спеціального дозволу без проведення аукціону за рішенням РНБО на підставі договору про управління активами, укладеного з АРМА.

Нагадаємо, ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» володіло спецдозволом на користування надрами та видобуток вуглеводнів на Сахалінському родовищі у Харківській області. На жаль, рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду спецдозвіл було анульовано, що поставило під загрозу національні інтереси та енергетичну безпеку держави. При цьому, Верховний суд своєю ухвалою від 12 грудня 2023 року відмовив у провадженні за касаційною скаргою АРМА, а також відмовив у касаційному оскарженні і ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння». 

Прогнозовані показники на 2024 рік чистого прибутку ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння», який є джерелом формування доходів держави від управління активами, розрахунково із середніх показників діяльності Товариства за 11 місяців 2023 року складали 6,5 млрд грн.

Втрати місцевого та державного бюджету України від недоотримання надходжень через зупинку видобувної діяльності ПрАТ «Укрнафтобуріння» (без урахування ПДФО, ЄСВ та військового збору) становлять 410,455 млн грн щомісячно.

Також зупинка видобутку на Сахалінському родовищі може призвести до того, що громадяни Харківської області в умовах повномасштабної війни можуть залишитися без газопостачання.

З огляду на це, ПАТ «Укрнафта», АРМА та ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» закликали народних депутатів України законодавчо дозволити видачу спецдозволу у період дії режиму воєнного стану без проведення аукціону відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України на підставі договору про управління активами, укладеного з Національним агентством.

Наголошуємо на тому, що всі  державні органи мають об'єднати зусилля, аби забезпечити надходження до бюджету та безперебійну роботу таких родовищ.

Сподіваємось, заява щодо захисту національних інтересів та безпеки держави та вже зареєстрований законопроект отримають позитивний відгук від РНБОУ, Президента України та Верховної Ради України.